Důvěrník je osoba zvolená pacientem, jež mu pomáhá orientovat se v soudním řízení a chránit jeho práva při nedobrovolné hospitalizaci. Důvěrníkem může být kdokoliv, tedy rodinný příslušník či kamarád pacienta, nebo třeba sociální pracovník či zástupce neziskové organizace.
Určení důvěrníka je jednoduché, postačí, že pacient informuje nemocnici a soud o tom, že si přeje, aby daná osoba byla jeho důvěrníkem. Případně může zmocnění podepsané pacientem zaslat soudu a nemocnici sám důvěrník.
Formulář k určení důvěrníka najdete ke stažení zde.
Důvěrník může jménem pacienta uplatňovat jeho práva, například v řízení navrhovat provedení důkazů či podat odvolání. Pacient má právo se svým důvěrníkem jednat v soukromí.
Co znamená jednání v soukromí, se dozvíte zde.
Důvěrník nemá automaticky právo na informace o zdravotním stavu pacienta ani nemůže nahlížet do jeho dokumentace. Pokud si však pacient přeje, může tato práva důvěrníkovi udělit. V takovém případě musí oznámit lékaři, že souhlasí s tím, aby byl důvěrník informován o jeho zdravotním stavu, případně že může také nahlížet do zdravotnické dokumentace a pořizovat z ní kopie. Tato informace může být i součástí souhlasu o určení důvěrníka. Lékař to zaznamená do zdravotnické dokumentace pacienta.